Ankara Ceza Avukatı

Ceza Avukatı | Ağır Ceza Avukatları Ankara

Avukat İshak Kocatepe Hukuk Bürosu, Ceza Davaları Avukatı  bilgilendirme sayfasındasınız. Ceza avukatı arıyorsanız ve ceza davalarına bakan avukatlar gibi Ceza Hukuku ile ilgili aklınızdaki tüm sorulara bu sayfadan yanıt bulabilirsiniz. Ankara ağır ceza avukatları arasında yer alan İshak KOCATEPE, ceza hukuku davaları için sizlere danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Ağır Ceza Avukatı danışmanlık hizmetlerimiz için bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ankara Ceza Avukatı Tavsiye arayışındaysanız aşağıdaki Ceza davaları ile ilgili yazımızın tamamını okuyunuz.

Ceza Hukuku Nedir ?

Ceza hukuku, suç ve cezaları hukuk dalının “kamu alanında” düzenlemektedir. Yürürlükte bulunan 5237 sayılı Kanun’da da bahsedildiği gibi ceza hukukunun ve kanunların amacı, kişi hak ve özgürlüklerini, kamu düzen ve güvenliğini, hukuk devletini, kamu sağlığını ve çevreyi, toplum barışını korumak, suç işlenmesini önlemektir.

Kanunda, bu amacın gerçekleştirilmesi için ceza sorumluluğunun temel esasları ile suçlar, ceza ve güvenlik tedbirlerinin türleri düzenlenmiştir.

Bir kişinin işlediği fiil nedeniyle cezalandırılması için kanunda açıkça işlenen fiilin suç olarak tanımlanması gerekmektedir. İşlenen fiil Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmiyor ise bu anlamda ceza mahkemeleri önünde cezalandırılması mümkün değildir.

Bununla birlikte fiil suç olarak tanımlanmış ise, kanunda yazandan başkaca ceza ve güvenlik tedbiri uygulanamaz.

Aksi kişilerin işledikleri fiillerin sonuçlarını öngörememeleri ve kişiden kişiye değişen bir ceza kanununu ortaya çıkaracağından, fiili kim işlerse işlesin herkese kanunda yazan aynı ceza ve tedbirler uygulanabilir. Ceza Avukatı Ankara’da İshak KOCATEPE sizlere ceza davaları ile ilgili destek sağlamaktadır.

Ceza Kanununun uygulamasında kişiler arasında ırk, dil, din, mezhep, milliyet, renk, cinsiyet, siyasal veya diğer fikir yahut düşünceleri, felsefi inanç, milli veya sosyal köken, doğum, ekonomik ve diğer toplumsal konumları yönünden ayrım yapılamaz ve hiçbir kimseye ayrıcalık tanınamaz.

Ceza kanunlarını bilmemek mazeret sayılmaz. Kişi işlediği fiilin suç teşkil ettiğini bilmediğini iddia edemez. Örneğin bir kişi kavga esnasında karşı tarafa hakaret, tehdit ettikten sonra, bunun suç olduğunu bilmediğini söyleyemeyeceği gibi söylediği kelimenin hakaret olduğunu bilmediğini de ileri süremez. Ankara’daki Ceza Avukatlarından İshak KOCATEPE sizlere bu davalarda uzman destek sağlamaktadır.