Muvazaa Nedir?

Muvazaa hukuk mitolojisine girmiş bir terimdir.

Danışık, danışıklık.

Sözlük Anlamı

Hukuktaki muvazaa kişilerin danışıklı bir şekilde aslen iradeleri bir sözleşme yapmak değilken sözleşme yapmaları durumudur. Mutlak Muvazaa ve Nısbi Muvazaa olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Mutlak Muvazaada kişi herhangi bir işlem yapmak istememektedir ancak üçüncü kişilerden mal kaçırma kastıyla iradesine ters işlem yapmaktadır. Örneğin herhangi bir borcu olmamasına rağmen “bono” düzenleyerek borçluymuş gibi işlem yapması durumu mutlak muvazaadır. Geçersiz bir işlem olup kesin hükümsüzdür.

Nisbi Muvazaa ise kişiler bir sözleşme yapmak istemektedir ancak bu işlemi başkaca bir işlemin arkasına gizlemektedir. Örneğin: Muris Muvazaası. Miras bırakan mallarını aslen bağışlamak istemektedir ancak diğer kişiler hak talep edemesin diye bunu satış sözleşmesi olarak göstermektedir. Bu durumda Satış sözleşmesi kesin hükümsüzdür. Ancak bağış sözleşmesini kanuni şekle uygun yapılmışsa geçerlidir.

Özetle; muvazaa kişiler anlaşarak herhangi bir sözleşme veya işlem yapmak istememelerine rağmen üçüncü kişileri aldatarak işlem yapmış gibi göstermeleri durumudur.