Siparis Verilen Urunun Kargodan Teslim AlinmamasiSiparis Verilen Urunu Kargodan Almazsam Ne Olurmesafeli satis dolandiricilik siparis edilen uruncayma hakki

Sipariş Verilen Ürünün Kargodan Teslim Alınmaması ve Dava Hakkı 2021

Sipariş Verilen Ürünün Kargodan Teslim Alınmaması ve Dava Hakkı

Sosyal platformlarda çokça sorulan “Sipariş Verilen Ürünün Kargodan Teslim Alınmaması” ve sorunun yanıtı bakımından açık olmayan çelişkili cevaplara rast gelinmektedir. Bu makalede Sipariş verilen ürünü teslim alma zorunluluğunun bulunup bulunmadığı, Sipariş Verilen Ürünün Kargodan Teslim Alınmaması durumunda dava edilebilir olup olmadığı ve Sipariş Verilen Ürünü Kargodan Almazsam Ne Olur? sorusuna somut olaylar üzerinden yanıt bulmaya çalışacağız.

Sipariş Verilen Ürünü Kargodan Almazsam Ne Olur? Hakkımda Dava Açılır mı?

Türk Borçlar Kanununda fiyat etiketiyle sergilenen bir ürün “öneri” olarak kabul edilir ve kişinin bunu sipariş vermesi ile “kabul” beyanı yerine getirilmiş olup ve mesafeli satış sözleşmesi kurulmuş olur. Taraflar sözleşme ile bu aşamadan sonra iradelerine uygun davranması gerekir. Satıcı satılan ürünü en iyi şekilde alıcıya ulaştırmalı, alıcıda ürünün ücretini ödemesi gerekir.

Mesafeli Satış Sözleşmelerinde kişinin sipariş vermiş olduğu ürünü 14 gün içerisinde iade hakkı bulunmaktadır. Mesafeli Satış Sözleşmeleri Hepsiburada,N11,Gittigidiyor vb. sitelerden sipariş edilen siparişlerde ortaya çıkmaktadır. Yalnızca bu sitelerde değil Facebook üzerinden yahut bir Televizyon Kanalından sipariş verilen ürünlerde bu kapsamdadır.

“Sipariş Verilen Ürünü Kargodan Almazsam Ne Olur?” sorusunun cevabını Mesafeli Satış Yönetmeliği cevaplamıştır.

29188 sayılı Mesafeli Satış Yönetmeliği mesafeli satışlarda uygulanabilecek olan cayma hakkını düzenlenmiştir :

MSY 9. Madde Cayma hakkı;

1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

(2) Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

Görüleceği üzere kanun lafzında şu ifade geçmektedir:

Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.  

Alıcı sözleşmenin kurulması yani “sipariş tarihinden” malın teslimine kadar da sözleşmeden cayma hakkını kullanabilir. Somut olaya özgü bir zaman aralığı verecek olursak “sipariş tarihinden – kargocunun ürünü teslim tarihine kadar” da sözleşmeden cayılabilir. Elbette ürünü teslim aldıktan sonra da 14 gün içerisinde cayma hakkı tüketici tarafından kullanılabilir.

Sosyal Medyada çokça “ Ürünü Teslim Almazsanız Size İcra Göndeririz.” ,” Kargosunu teslim almadığım bir ürün için dava açılabilir mi?” sorularına yer verilmektedir. Şimdi somut bir olay üzerinden ilerleyelim.

Somut Olay Örneği ile Cayma Hakkı 

Yaşanmış bir olayın içeriği şu şekildedir : “ Kişinin kuzeni internet üzerinden kapıda ödeme şartı ile bir bitki çayı sipariş vermiş. Daha sonra bebek emzirdiği için doktoru bu çayı kullanmasına izin vermediği için kargo geldiğinde kapıda ödeme yapmayıp ürünü teslim almamıştır. Daha sonra aşağıdaki ekran görüntülerini eklediğimiz mesajları çekmiş firma. Kişinin Kuzeni çok endişelenmiş. Bu konuda kuzeninin zarar görüp göremeyeceğini ve teslim almamak gibi bir hakkının olup olmadığı, icra takibi yahut dava açılıp açılamayacağını” sormuştur. (https://sorcev.com/kargosunu-teslim-almadigim-bir-urun-icin-dava-acilabilir-mi)

Gönderilen Mesaj Görüntüsü : 

com

 

Tüketicinin 14 günlük süre içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma hakkını kullanabileceğini belirtmiştik. Somut olayda kişi ürün sipariş ettikten sonra kendi sağlığı bakımından zararlar doğuracağını düşünmesi nedeniyle kargodan teslim almamış ve cayma hakkını kullanmıştır. Kanunu 2. bendinde geçen “Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.” hükmü gerçekleşmiştir. Bu hususta kişi sağlık sebebi, kişisel sebep yahut başkaca bir sebep sunmak, izah etmek zorunda olmadan özgürce sözleşmeden cayabilir, satıcı tarafından “Sözleşmeden neden döndünüz? Geçerli bir sebep sununuz?” gibi sorulara cevap vermekten imtina edebilir. Bu sorular sorulduğunda tüketici cevap vermek zorunda değildir. Kanunda açıkça “ gerekçe göstermeksizin sözleşmeden dönebileceği belirtilmiştir. Somut olaydan farklı olarak sağlık sebebi nedeniyle değil de bu ürünün bu fiyat etmeyeceği düşüncesi yahut ürünü alma noktasında tercihinin değişmesi yeterlidir.

Görseldeki mesajda Satıcının “maddi zarar sebebiyle görüşme kayıtları ve beyan ettiğiniz adres delil olarak kullanılarak kapıda ödeme imkanını kötüye kullanmaktan ve iş gücünü yavaşlatmaktan kargo masrafı, işletme masrafının tamamı tanzimi için hukuki süreç başlatılacaktır.” ibaresi oldukça yanlış ve hukuk dışıdır. Söz konusu mesaj kişiyi korkutma amacıyla atılmış ürünü teslim almaya zorlama amacı gütmektedir. Lakin söz konusu zorlama hukuka aykırıdır. Tüketici gerekçe göstermeksizin ürünü teslim almaktan kaçınabilir. Dava açılacağı, icra takibi başlatılacağı ve masrafların talep edileceği mesajlarıyla tüketici ürünü teslim almaya zorlanamaz. Kurumsal olmayan yahut daha çok dolandırılma kastı taşıyan satıcılarda karşılaşılan bu olaylara tüketicinin itibar etmemesi tavsiye edilir.

Diğer gördüğümüz birçok olayda ise Avukat İsmi yahut Avukat Web Sitesi mesajda yer verilmektedir.  Örneğin: “Sipariş verdiğiniz ürünü teslim alamamanız nedeniyle zararın tazmini amacıyla dosyanız Avukat …… ‘e iletilmiş hakkınızda icra takibi başlatılacaktır.” yahut “Sipariş veripte kargodan teslim almadığınınız ürün nedeniyle dosyanız tarafımıza iletilmiş olup gerekli hukuki işlemler başlatılacaktır. www.xxhukukvedanismaklik.com” gibi mesajlar atılmaktadır. Söz konusu mesajların hiçbirinde bahsi geçen avukatlar gerçek avukatlar olmayıp salt korkutma amacıyla “fake/gerçek olmayan” isimler ve web siteleri kullanmaktadırlar. Bu mesajlara itibar edilmemesi gerekir.

Mesajda ismi geçen avukat gerçekten Türkiye Barolar Birliğine ait bir avukatsa öncelikle meslektaş ile iletişime geçilmesi durumun izah edilmesi gerekir. Dolandırıcılar gerçek avukat ismi kullanarak mağduriyete de sebebiyet verebilir. Öncelikle mesajda geçen avukat ismini yahut web sitesinde herhangi bir avukat ismi geçiyorsa https://www.barobirlik.org.tr/ sitesine girerek Tüm Türkiye bazında mevcut avukat bilgilerine ulaşılabilir. Eğer TBB altyapısında avukat ismine ulaşılamazsa mesaj sahiplerinin dolandırıcı oldukları aşikardır. Türkiye’deki tüm avukatlar Türkiye Barolar Birliği Levhasında kayıtlı olup, levhada isminin bulunmaması mümkün değildir. Avukat sorgusu için öncelikle https://www.barobirlik.org.tr/ sitesine giriş yapınız. Sağ Üst kısımda yer alan Hesaplama Araçlarının altındaki Baro Levhasının yer aldığı bölüme Avukat Adı Soyadı yazılarak sorgu yapabilirsiniz.

avukat isim sorgulama

Örneğin Tarafım Ankara Barosuna kayıtlıdır. Ankara Barosunun levhasından sorgu yapabileceğiniz gibi kişinin hangi baroya kayıtlı olduğu bilinmiyorsa yukarda belirttiğim üzere tüm Türkiye Barolarına ait avukatları aratabilirsiniz.

Türkiye Barolar Birliği Tüm Türkiye Baro Levha Sorgu Örneği 

Screenshot 42 1

Ankara Barosu Levha Sorgu Örneği 

Screenshot 4aa3

Gönderilen mesajdaki avukat TBB bağlı bir avukat ise öncelikle iletişime geçmeli mesajla bir bağlantısının bulunup bulunmadığı sorgulanmalıdır. Mesajla bir bağlantısı yoksa kişilerin doğrudan dolandırıcı olduğu kanaatine varılabilir ve savcılığa gerek siz gerekse istemsiz olarak adı geçen avukat suç duyurusunda bulunabilir.

Mesajda adı geçen avukat mesajı kendisinin attığını belirtmişse bu durumda Türkiye Barolar Birliğine avukatı şikayet edebilirsiniz. Somut olayda herhangi bir dolandırıcılık varsa yine Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Sipariş Verilen Ürünün Alınmaması Neticesinde İcra Takibi Başlatılabilir Mi?

Başlıkta belirtilen soruya cevap “EVET” olacaktır. Herkes bir diğerine elinde herhangi bir belge olmaksızın icra takibi başlatabilir. İcra İflas Kanunu kapsamında ilamsız icra takibinde bulunmak için kişinin elinde herhangi bir belge, senet vb. bir hukuki dayanağın bulunması gerekmemektedir. Örneğin hiçbir borcunuzun olmamasına rağmen salt kimlik bilgilerinizle tarafınıza “1 Milyon“luk icra takibi başlatabilirim. Ancak icra takibinin başlatılabilmesi bu paranın tahsil edileceği anlamına gelmez. Hukuk kötü niyeti korumaz. Hukukun temel prensibi “Hakkı olanın, hakkının hukuki yöntemlerle verilmesidir.” Söz konusu mesajı atan kişiler dolandırıcı olsun veya olmasın hakkınızda icra takibi başlatabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey icra takibine tebliğden itibaren “7 Gün” içerisinde itiraz etmektir. İtiraz neticesinde takip duracak ve tarafınızdan herhangi bir para tahsili yapılamayacaktır. Daha sonrasında somut olaya göre kişiler hakkında suç duyurusunda bulunabilir yahut haksız takip nedeniyle tazminat davası açabilirsiniz. Borçlu olmadığınız bir borç nedeniyle tarafınıza kötü niyetli olarak takip açılırsa mutlaka ama mutlaka itiraz ediniz. Aksi taktirde borcu ödemek zorunda kalır daha sonrasında dava açarak ödediğiniz parayı tekrar almanız gerekecektir.

siparissiparis verilen urunun teslim alinmamasikargosiparis verilen urunun alinmamasi davaicra takibi 1 1

Kötü Niyetle olarak Sipariş Verilen Ürünün Alınmaması Durumunda Satıcının Dava Hakkı Vardır

Kaleme aldığımız makalede Satıcının kötü niyetli olduğu yahut dolandırma kastının bulunduğu halleri göz önüne aldık. Ancak bunun tam tersi olarak satıcının iyi niyetli olduğu ancak alıcının kötü niyetli olduğu tam aksi durumlarda mümkündür. Örneğin alıcı, sırf satıcıyı zarara uğratmak kastıyla ürünü defalarca alıp ardından kargodan teslim almamış, yahut teslim aldıktan sonra sürekli caymışsa bu durumda kötü niyetten bahsedilebilir ve satıcı tazminat davası açabilir. TBK’nın 49. maddesi Kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermekle yükümlüdür…” şeklinde düzenlenmiştir. TBK m.49 kapsamında bir ürünün art arda satın alan herhangi bir geçerli sebep olmadan sırf satıcıyı zarara uğratmak maksadıyla kargodan teslim almayan kişi kargo masrafları ve satıcının uğradığı diğer zararları gidermekle yükümlüdür. Bu durumda satıcı gerek dava açabilir gerekse dava öncesinde icra takibinde bulunabilir. Unutulmamalıdır ki kanun hakkın kötüye kullanılmasını icazet vermez. Her hakkın kullanımı gibi cayma hakkı da dürüstlük kuralına uygun olmalı, kötüye kullanılmamalıdır.

Satıcının söz konusu zararı talep edebilmesi için öncelikle alıcının kötü niyetli olduğu, kusurlu davranışının bulunduğunu ve kendisinin bu davranış neticesinde zarara uğradığı ispat etmesi gerekir.